Онкомаркер або пухлинний маркер — це певна субстанція, що асоціюється з злоякісним або доброякісним новоутворенням та ідентифікується в плазмі крові, сечі або інших біологічних тканинах, клітинах або рідинах організму в кількостях, що відмінні від фізіологічних. Існує багато різних маркерів пухлин, за допомогою яких можна визначити той чи інший неопластичний процесс. Переважна більшість маркерів використовується для діагностики злоякісних новоутворень.

Підготовка:

  • важливою умовою для лабораторних досліджень є здача крові натщесерце — 6-12 годинний період голодування. В день дослідження допустимо вживання невеликої кількості води.
  • за 6-12 годин до дослідження слід виключити прийом алкоголю, куріння, прийом їжі, обмежити фізичну активність.
  • виключити прийом ліків, якщо відмінити прийом ліків неможливо, необхідно проінформувати про це лабораторію.
  • дітей до 5 років, перед здачею крові, бажано поїти кип’яченою водою (порціями до 150–200 мл., протягом 30 хвилин).
  • для грудних дітей — перед здачею крові витримати максимально можливу паузу між годуваннями.

  • Альфа-фетопротеїн (АФП)

Альфа-фетопротеїн (АФП як онкомаркер ) - дуже високі рівні АФП виявляються у пацієнтів з гермінативними пухлинами яєчок, яєчників або екстрагонадними новоутвореннями. Найбільш адекватно оцінювати не тільки рівні АФП, але і ХГЧ у даній категорії пацієнтів.

Рівень АФП значно підвищується при гепатоцелюлярної карциноми, метастазах пухлин іншої локалізації в печінку: у комплексі з РЕА використовується для диференціальної діагностики первинності пухлинного процесу в печінці. Необхідно при інтерпретації підвищених рівнів враховувати можливе тимчасове підвищення при доброякісних захворюваннях печінки, процеси регенерації.

  • Онкомаркер раку яєчників (HE 4)

НЕ4 - онкомаркер, який застосовується для скринінгової діагностики та контролю ефективності лікування пухлин яєчників.Дослівний переклад назви аналізу - «людський білок придатків яєчка», це пов'язано з тим, що вперше білок був виявлений в придатках яєчок у чоловіків. Надалі вдалося виявити білок і в деяких інших тканинах організму, включаючи легені.

  • Онкомаркер яєчників (СА 125)

Онкомаркер яєчників (СА 125) — це дослідження на наявність специфічних білків (маркерів) в крові, що виробляються злоякісними клітинами пухлини яєчників. Даний аналіз використовується при діагностиці раку яєчника, його рецидивів.

  • Індекс ROMA

Індекс ROMA — Прогностичний індекс ризику злоякісного процесу в яєчниках.Розрахунок Індексу ROMA проводиться на підставі рівня показників HE4 і CA125 з урахуванням менопаузального статусу пацієнтки (репродуктивного віку або в постменопаузі).Індекс ROMа дозволяє з найбільшою ймовірністю (в порівнянні з окремо взятими тестами: НЕ4 і СА 125) оцінити ризик наявності епітеліального раку яєчників у жінок в періоди пре- або постменопаузи

  • Хоріонічний гонадотропін (Бета-ХГЛ, онкомаркер тромбопластичних пухлин)

Хоріонічний гонадотропін (Бета-ХГЛ, онкомаркер тромбопластичних пухлин) - окрім вагітності, тест на ХГЛ застосовують як показник наявності пухлин трофобластної тканини, яєчників та семенників, які продукують ХГЛ.

  • Онкомаркер молочної залози (СА 15-3)

Онкомаркер молочної залози (СА 15-3) допомогає визначити наявність злоякісних утворень і відрізнити їх від доброякісних. Головним чином СА 15-3 тестують задля спостереження за протіканням захворювання та ефективністю лікування раку молочної залози.Решта онкозахворюваннь (карцинома яєчників, шийки матки та ендометрія) підвищену концентрацію СА 15-3 можуть дати лише на відтермінованих стадіях розвитку.Окрім раку молочної залоз та його рецидивів, СА 15-3 застосовують для спостереження раку легень.Діагностична цінність тесту збільшується за умови поєднання з РЕА (тест на раково-ембріональний антиген).Іноді відображується невелике підвищення показника тесту за наявності цирозу печінки.

  • Онкомаркер підшлункової залози, жовчного міхура, товстої кишки (СА 19-9)

Онкомаркер СА 19-9 — це специфічний антиген, який продукується клітинами епітелію ШКТ (шлунково-кишкового тракту). У людини, що не має онкологічного захворювання, норма СА 19-9 складає 0-10 Ед/мл. У чоловіків і у жінок вона однакова. Якщо показник трохи підвищений, то це може бути ознакою наявності непухлинних захворювань - запальні процеси ШКТ, доброякісні утворення.

  • Простат-специфічний антиген загальний (ПСА загальний)

Простат-специфічний антиген загальний (ПСА загальний) - це один з найважливіших діагностичних ознак захворювань передміхурової залози. Він являє собою речовину білкової природи, що виділяється клітинами передміхурової залози. Функція ПСА в нормі полягає в розрідженні сперми після сім'явипорскування. Велика частина ПСА виводиться з організму чоловіка спермою, проте дуже незначна частина його потрапляє в кров, що визначається за допомогою особливих тестів. ПСА може знаходиться в крові як у вільному вигляді, так і в зв'язаному.

  • Простат-специфічний антиген вільний (ПСА вільний)

Простат-специфічний антиген вільний (ПСА вільний) - простатоспецифічний антиген є маркером стану тканини передміхурової залози. Це глікопротеїн, що виробляється епітеліальними клітинами канальців простати. Є компонентом секрету передміхурової залози, функцією якого є розщеплення великих білкових молекул на менші. Завдяки цьому він знижує в'язкість сім'яної рідини та підвищує рухливість сперматозоїдів. Найголовніша імунореактивна форма ПСА – ПСА, що зв'язаний з альфа-1-антихімотрипсином. Друга імунореактивна форма – це вільний ПСА, а третя – ПСА, що зв'язаний з альфа-2-макроглобуліном (не визначається імуноферментними методами). Сума цих показників відображає рівень загального простатоспецифічного антигену. Лабораторне визначення ПСА використовується для моніторингу та контролю ефективності лікування злоякісних новоутворень у передміхуровій залозі. Суттєве зниження рівня ПСА є показником ефективної терапії. Також за його допомогою можна своєчасно виявити рецидив захворювання.

  • Співвідношення ПСА вільного до ПСА загального

Співвідношення ПСА вільного до ПСА загального - ПСА (простатичний специфічний антиген) у сироватці крові знаходиться у двох формах: вільній та зв’язаній із різноманітними антипротеазами.Рівень вільного ПСА змінюється у залежності від індивідуальних особливостей організму і залежить від виду захворювання передміхурової залози. Вміст вільної форми складає близько 10% від загальної кількості ПСА.Якщо наявний рак передміхурової залози, у клітинах пухлини підвищується виріб ПСА, збільшується кількість зв’язаної фракції та зменшується кількість вільної форми.

  • Раково – ембріональний антиген (РЕА)

Раково – ембріональний антиген (РЕА) є пухлинно-ембріональним антигеном, виробляється в тканинах травного тракту ембріона і плоду. Після народження дитини синтез його пригнічується, тому, в сироватці здорових дорослих він практично не визначається. РЕА може підвищуватися при раку кишківника, шлунку, підшлункової залози, молочної залози, легенів, простати, яєчників, при метастазах раку різного походження в печінку та кістки. Також можливе зростання рівню РЕА при різних запальних і аутоімунних захворюваннях, у курців. На етапі діагностики онкозахворювань РЕА застосовується лише як додатковий метод, більш ефективне його використання для контролю ефективності лікування.

Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування
Адреса:
м.Вінниця, вул.Київська, 68
Міський лікувально-діагностичний центр м. Вінниця:
GPS: 49.249430962321, 28.477318882942
Графік роботи:
пн-пт 8:00-20:00
сб-нд 9:00-18:00

Міський лікувально-діагностичний центр м. Вінниця

Міський лікувально-діагностичний центр м. Вінниця